PoWtŚrCzPtSoNd
01 020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Udostępnij:

II Dąbrowski Dzień Seniora

Czwartek, 1 czerwca, 2017

W kalendarzu kulturalnym Dąbrowy Górniczej warto zaznaczyć sobie datę 20 czerwca 2017 roku. To właśnie wtedy nasze miasto będzie "w rękach" coraz liczniejszej grupy społecznej - Seniorów. Pomysłodawcą oraz inicjatorem corocznego obchodu Dnia Seniora jest Rada Seniorów Miasta Dabrowa Górnicza. W ubiegłym roku po raz pierwszy obchodzono to święto w Dąbrowie Górniczej.

 

Tegorocznym Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie "Razem w Przyszłość", które podejmuje wiele działań na rzecz środowiska senioralnego w naszym mieście. "Razem w Przyszłość" zaprosiło do współpracy przy organizacji imprezy inne stowarzyszenia działające na rzecz osób starszych, a także instytucje miejskie, takie jak: Centrum Sportu i Rekreacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Śląski Odział Wojewódzki,  Fundację "Wygrajmy Razem", Stowarzyszenie "Ziemia i My",  Miejską Bibliotekę Publiczną, Stowarzyszenie "Aktywna Dąbrowa", Stowarzyszenie PTTK Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie Sztuki Walki, Taktyki i Techniki Interwencji, Nemo - Wodny Świat, Miejski Ośrodek Pracy Twórczej, DDPS Senior - Wigor. Katalog Partnerów jest w dalszym ciągu otwarty.

 

Co czeka Seniorów, na co mogą liczyć Seniorzy w tym dniu?

 

Obchody rozpoczną się Paradą Seniorów. Zbiórka Seniorów jest przewidziana na godz. 12.00 pod Miejską Biblioteką Publiczną, skąd barwny korowód przemaszeruje ulicą Kościuszki do Parku Hallera pod scenę główną. Tam nastąpi uroczyste rozpoczęcie Dnia Seniora poprzez symboliczne przekazanie Seniorom Kluczy do Bram Miasta przez naszych włodarzy.

 

Od godziny 13.30 planowany jest Piknik Integracyjny w Parku Hallera, który potrwa do godziny 18.00. W parku stanie scena i zostaną wydzielone liczne strefy aktywności: sportowa, zdrowia i urody, twórczości i kultury, informacyjno-edukacyjna oraz Juniora. W alejkach parkowych będzie można znaleźć wiele stoisk z ciekawymi atrakcjami i licznymi warsztatami. Odbędą się bezpłatne badania lekarskie, takie jak: pomiar cukru we krwi, ciśnienia, tkanki tłuszczowej, słuchu. Przy stoisku będzie czekał na Seniorów wykwalifikowany personel, który udzieli informacji na nurtujące problemy zdrowotne. Seniorzy mogą liczyć również na spotkanie z dietetykiem i innymi specjalistami. Planowany jest konkurs Nordic Walking z nagrodami dla zwycięzców, nauka chodzenia z kijkami, warsztaty ruchowe, zajęcia rozciągające z instruktorem, krótki kurs samoobrony dla Seniorów z prezentacją i nauką chwytów samoobrony dla zainteresowanych, konkurs  gry w szachy i kręgle z nagrodami, oraz warsztaty taneczne. Znajdzie sie również coś ciekawego dla naszych Seniorek: stoiska i warsztaty kosmetyczne, fryzjerskie, pokaz makijażu, malowania paznokci, porady specjalisty-modna seniorka, modny senior - jak się ubrać? W strefie informacyjno-edukacyjnej będzie  można uzyskać wiele ważnych informacji dla Seniorów. Swoje stoiska wystawią instytucje miejskie działające na rzecz Seniorów: DDPS Senior- Wigor, Biblioteka Miejska, PTTK. Strefa twórczości i kultury proponuje różne warsztaty rękodzieła, wspólne malowanie z Seniorami oraz prezentację twórczości artystycznej Seniorów.