PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04 050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Udostępnij:

DBP 2.0 na finiszu

Poniedziałek, 4 grudnia, 2017

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny już po raz piąty pozwolił mieszkańcom Dąbrowy Górniczej zdecydować, jakie projekty będą właśnie w nich realizowane. Tym razem zrealizowanych zostanie 77 projektów i podobnie jak w poprzednich edycjach ich koszt wynosił będzie około 8 milionów złotych. Tegoroczna edycja Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego była wyjątkowa bowiem oparta o innowacyjną procedurę, której głównym filarem jest dialog o lokalnych deficytach i potrzebach dzielnicy oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań.

 

Przypominamy, iż proces rozpoczął się od diagnozy każdej dzielnicy podczas marcowych spotkań mapujących, po których nastąpił czas na zgłaszanie pomysłów przez mieszkańców. Najważniejszym jednak etapem procesu było wypracowanie w drodze warsztatów listy projektów do realizacji. Projekty te następnie zostały wstępnie zweryfikowane przez wydziały merytoryczne Urzędu Miejskiego, aby po wakacjach z powrotem wrócić do mieszkańców w celu wspólnego ich zaprojektowania i ostatecznej już weryfikacji w Urzędzie Miasta.


W 34 dąbrowskich dzielnicach, w czasie spotkań Dzielnicowych Forów Mieszkańców wypracowano projekt lub listę projektów do realizacji w ramach kwot przeznaczonych dla dzielnic. W dzielnicy Błędów mieszkańcy zdecydowali jednak, że podejmą decyzję o projekcie do realizacji w drodze głosowania. Z kolei mieszkańcy Ratanic zdecydowali o zaangażowaniu swoich środków w sąsiedniej dzielnicy Marianki. Warto dodać, iż spotkania odbywały się przy wsparciu ośmiu Animatorów Dzielnicowych, którzy prowadzili spotkania, sporządzali z nich notatki oraz wspomagali komunikację pomiędzy wydziałami merytorycznymi Urzędu Miejskiego a mieszkańcami. W dzielnicy Błędów pod głosowanie trafiły dwa projekty: „Chodnik ulica Jesionowa – Etap I” oraz „Remiza OSP i Miejsce Spotkań” - projekty połączone. Mieszkańcy wybrali do realizacji projekt „Remiza OSP i Miejsce Spotkań”- projekty połączone.

 

Aktualnie wchodzimy w fazę podsumowań i ewaluacji nowego modelu Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego - DBP 2.0. Wszyscy mieszkańcy zainteresowani zabraniem głosu w dyskusji o nowej procedurze będą mogli wypowiedzieć się podczas Wysłuchania Publicznego, które odbędzie się 5 grudnia 2017 r. w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej (ul. Sienkiewicza 6a) o godzinie 17.00. Niedługo po tym, bowiem już 14 grudnia br., podczas konferencji pt.: „Dąbrowski Budżet Partycypacyjny 2.0. Dialog zamiast rywalizacji”, będziemy prezentować i porównywać dotychczasowe modele Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.