PoWtŚrCzPtSoNd
01
02030405 060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Udostępnij:

Dąbrowianie przeciwko torom przecinającym miasto

Czwartek, 5 marca, 2020

Dąbrowianie nie godzą się na budowę torowisk, które poprzecinałyby miasto i spowodowały liczne wyburzenia domów i bloków.  Kontrowersyjne plany znalazły się w rządowych projektach związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada budowę lotniska pomiędzy Łodzią a Warszawą, a także nowych dróg i torów, które mają skomunikować je z pozostałymi częściami kraju. Planowane przebiegi nowych linii kolejowych w wielu miejscowościach przebiegają przez tereny mieszkalne. W Dąbrowie Górniczej projektanci wytyczyli tory przez środek Błędowa i Kuźniczki Nowej. Ich realizacja wiązałaby się z wyburzeniem dziesiątek domów, zniszczeniem miejsc cennych przyrodniczo i skutkowała poszatkowaniem dzielnicy. Podobnie jest w rejonie Redenu i Staszica, gdzie nowa linia kolejowa została narysowana wzdłuż plant przy ul. Poniatowskiego (przy targowisku miejskim), dalej plantami wzdłuż ul. Korczaka do ul. Wojska Polskiego i przecinając DK94 oraz ul. Staszica w stronę Sosnowca.

 

– Te propozycje są dla mnie nie do zaakceptowania. Przedstawione rozwiązania nie są zgodne z żadnym dokumentem planistycznym obowiązującym w Dąbrowie Górniczej. Nie jesteśmy przeciwni powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale budowa prowadzących do niego torów nie może wiązać się z burzeniem domów  – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

 

3 i 4 marca – w Błędowie i w Szkole Podstawowej nr 8 – odbyły się spotkania poświęcone temu problemowi. Oba cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Zgromadziły po kilkaset osób, a w SP 8 konieczne było podzielenie go na dwie tury, ponieważ wszyscy chętni nie mogli jednocześnie zmieścić się w sali gimnastycznej. Uczestnicy w ich trakcie podpisywali pisma sprzeciwiające się inwestycji w przedstawionym kształcie i wnosili swoje zastrzeżenia.

 

Informacje o proponowanych przebiegach tras w rejonie Dąbrowy Górniczej, a także mapy dostępne są na stronie: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl/k07

 

Zachęcamy do przesyłania swoich uwag, wniosków i obaw za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl

 

Można wysłać je również na adres konsultacje.cpk@cpk.pl

 

Termin mija 10 marca. Wypełniając formularz konsultacyjny należy wskazać ciąg nr 7, linia kolejowa 111 i 113, arkusz 1 i 2 dla Błędowa, Łaz Błędowskich i Kuźniczki lub arkusz 2 dla śródmieścia.

 

Poniżej do pobrania propozycje pism dotyczących okolic Błędowa i Kuźniczki Nowej, a także Redenu i Staszica, które można samodzielnie wydrukować, podpisać i do 9 marca do godz.10 złożyć w Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Wyspiańskiego 1), w Urzędzie Miejskim (ul. Graniczna 21) lub w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 6a). Pisma te zostaną przesłane do władz należącej do skarbu państwa spółki Centralny Port Komunikacyjny.Błędów i Kuźniczka Nowa
Reden i Staszic